Kategorie
Kwiaty Ogród

Skrzydłokwiat

Rośliny doniczkowe uprawia się pomieszczeniach nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale również zdrowotne. Niektóre z roślin mają zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych takich jak tlenek węgla, ksylen czy benzen. Przykładem takiej rośliny jest skrzydłokwiat zwany też lilią domową. Liście tego kwiatu mają ciemnozieloną barwę, są gęste i długie, a ich powierzchnia błyszczy. Ozdobę tworzą wzniesione kwitnące pędy- białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. W sprzyjających warunkach roślina może kwitnąć cały rok.

Pielęgnacja 

Skrzydłokwiat jest rośliną dość łatwą w uprawie i mało wymagającą. Lubi dużą wilgotność powietrza. W okresie zimy, gdzie liczba promieni słonecznych jest ograniczona kwiat powinien stać w możliwie najjaśniejszym miejscu. Latem natomiast w pół cienistym, chroniąc przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Podlewanie także zależne jest od pory roku. W okresie wysokich temperatur należy dbać, aby podłoże było stale wilgotne. Należy jednak unikać przelania rośliny, gdyż prowadzi to do gnicia korzeni. Skrzydłokwiat dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Warto mieć na uwadze, że rośliny powinno się podlewać wodą przegotowaną, odstałą o temperaturze pokojowej. Raz do roku, najlepiej wiosną należy przesadzać kwiat. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie.

Nawożenie

Nawożenie skrzydłokwiatu najlepiej rozpocząć wiosną, kiedy roślina jest w fazie wzrostu. W tym celu stosować można płynny nawóz do roślin zielonych. Należy go dodawać do wody w odpowiednich ilościach zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Namiar nawozu może znacznie osłabić roślinę, prowadząc do jej niszczenia. Pierwszą oznaką zastosowania zbyt dużej ilości nawozu są brązowe plamki na powierzchni liści i zmiana koloru kwitnącego kwiatu z białej na zieloną. 

Odmiany

Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach. Różnią się one wysokością, wielkością kwiatu i liści. Najpopularniejszą odmianą jest Clevelandii. Z powodzeniem uprawia się je na domowych parapetach czy kwietnikach, gdyż ich rozmiar zwykle nie przekracza 45 cm. Nieczęsto spotkać też można odmianę Sensation o wyjątkowo dużych, szerokich liściach i wysokości sięgającej 180 cm.