Kategorie
Kwiaty Ogród

Nawożenie roślin ozdobnych

Rośliny, szczególnie te ozdobne potrzebują stałej opieki. Wymagają nie tylko podstawowych czynników, czyli wody i słońca, ale także pomocy ze strony człowieka. Właściwy sposób nawożenia roślin nie jest wcale bardzo prosty, wymaga czasu i dostosowania odpowiedniej metody do danej rośliny.

Dlaczego warto nawozić rośliny ozdobne?

Rośliny rosną w naturalnych warunkach, zazwyczaj potrzebują tylko wody i słońca, ale dla lepszych efektów można zastosować nawóz. Jest to jeden z lepszych sposobów na pielęgnacje kwiatów. Nawożenie roślin ozdobnych powoduje szybszy wzrost poprzez wzmocnienie warunków panujących w glebie. Nawóz wpływa pozytywnie na rośliny tylko wtedy, gdy jest dobrze dobrany do danego typu roślin. Ważna jest także dawka, nie jest wskazane stosowanie zbyt dużej ilości nawozu. Może to skutkować zasoleniem gleby, a co się z tym wiąże rośliny nie będą zdolne do pobierania cennych składników mineralnych z gleby. Warto także zwrócić uwagę na równomierne rozsypywanie nawozu. Wbrew pozorom ma to ogromny wpływ na przyswajanie przez glebę składników mineralnych. 

Co jest najlepsze do nawożenia roślin ozdobnych? 

Na rynku mamy obecnie dostępne nawozy sztuczne, inaczej zwane mineralnymi lub chemicznymi. Zawierają one makroelementy takie jak: azot, potas, wapń, magnez, fosfor, siarka, a także miedź, chlor, cynk, żelazo, molibden oraz bor.  Są to niezbędne pierwiastki do ubogacenia gleby, co później skutkuje szybszym wzrostem roślin. Bardzo ważnym elementem nawożenia roślin ozdobnych jest stosowanie odpowiedniej dawki dostosowanej do danej rośliny. Oprócz nawozów sztucznych bardzo popularne są także nawozy naturalne, tzw. „kompost”. 

Kompost można przygotować z ściętej trawy, owoców, liści, gałęzi czy nawet z chwastów lub szarego papieru. Działa wolniej niż nawóz sztuczny, ale skutki jego używania się niemal identyczne. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest wykonany z odpadków. W ten sposób nie tylko można zaoszczędzić pieniądze, ale pozytywnie wpłynąć na środowisko. 

Nawożenie roślin ozdobnych jest niezbędne do zachowania idealnego stanu w ogrodzie. Stworzenie wymarzonej strefy z pięknymi, kolorowymi, ogromnymi kwiatami jest właściwie niemożliwe bez odpowiedniej pielęgnacji.