Kategorie
Nasiona Ogród Warzywa

Dlaczego warto uprawiać rzodkiewkę w swoim ogrodzie?

Nie ulega wątpliwości, że warzywa z własnej grządki są bardzo zdrowe. Zawierają one znacznie większe ilości witamin niż te, które otrzymamy w większości popularnych supermarketów. Co więcej, charakteryzują się one dużo intensywniejszym smakiem. Jednym z warzyw, na którego uprawę dobrze byłoby postawić jest bez wątpienia rzodkiewka

Co warto wiedzieć o rzodkiewkach?

Rzodkiewka jest warzywem korzeniowym, które cechuje lekko ostry i wyrazisty smak. Istnieje wiele odmian rzodkiewek. Jedne z nich są łatwiejsze, inne nieco trudniejsze w uprawie. Należy jednak zaznaczyć, że większość odmian rzodkiewek, które dostaniemy w sklepach jest łatwa w uprawie.

Z ich pielęgnacją poradzą więc sobie nie tylko doświadczeni, ale nawet początkujący ogrodnicy. Rzodkiewki są warzywem niezmiernie bogatym w witaminę C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Posiada niski indeks glikemiczny, dlatego jest warzywem, które może być spożywane przez osoby będące na diecie cukrzycowej. Rzodkiewki mogą być wykorzystywane do przygotowywania rozmaitych dań. Dużym zainteresowaniem cieszą się sałatki z dodatkiem tego warzywa, a także pasty kanapkowe. 

Jak uprawiać rzodkiewkę?

Jak już zostało wspomniane, rzodkiewka jest warzywem stosunkowo łatwym w uprawie. Najlepiej byłoby jednak nie sadzić jej tam, gdzie rosły wcześniej warzywa kapustne. Unikajmy również siania tej rośliny w pobliżu pomidorów. Idealnym środowiskiem dla rzodkiewek będą zaś grządki w pobliżu ogórków, marchewki czy groszku. Warzywo to preferuje stanowisko słoneczne, ale dobrze będzie rosło również na stanowiskach półcienistych. Gleba powinna być przepuszczalna.

Niewątpliwą zaletą rzodkiewek jest również to, że stosunkowo szybko wydają one plon. Na świeże warzywa możemy liczyć już po około pięciu tygodniach od wysiewu. Kiedy jednak należy posiać rzodkiewkę? Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, możemy wysiać rzodkiewkę już na początku marca. Zachowajmy jednak odpowiednią odległość, jeżeli sadzimy kilka rzędów tego warzywa. Koniecznie zatroszczmy się również o to, aby regularnie i systematycznie podlewać rzodkiewki. Niezbędne jest również usuwanie chwastów, które mogą zahamować wzrost rzodkiewek.